sobota, 30 lipca 2011

Ostdeutscher Rosengarten Forst

W tym tygodniu miałam przyjemność podziwiać róże w jednym z najpiękniejszych ogrodów różanych w Niemczech. Ogród powstał w 1913 roku, cały park ma 16 hektarów, rośnie w nim ponad 800 odmian róż na wielobarwnych rabatach. Zdjęć zrobiłam tam dużo, na początek trochę róż, są naprawdę przepiękne.






niedziela, 24 lipca 2011

Bugenwille rośliny słońca

Bugenwilla pochodzi z Brazylii, kocha słońce i gorące klimaty. Nie przetrzyma naszych zim, można ją uprawiać jako roślinę domową/tarasową. Nie można jej przesuszyć, w czasie gdy kwitnie potrzebuje dużo wody i zasilania. I ciepła, niech słoneczko wróci :)





sobota, 23 lipca 2011

Gołębie i Amelanchier

Świdośliwę - Amelanchier lamarckii posadziliśmy by ptaki miały stołówkę. Tak samo zresztą jak kalinę koralową czy aronię. Ptaki tam teraz buszują, te drobne trudno zobaczyć, natomiast gołębia para która tam przylatuje się pożywiać jest nieźle widoczna. Trudno im się utrzymać na cienkich gałązkach i robią tam sporo hałasu.



piątek, 22 lipca 2011

Echinacea 'Tangerine Dream'

Dla Kasi :)
To jedna z nowych odmian jeżówek. Ładnie przezimowała, nieźle się rozrosła, ma sporo pędów kwiatowych i pąków. Jeszcze nie jest całkiem rozwinięta i tak kwitnie szybciej niż w ubiegłym roku. Pięknie wygląda, lubię takie ciepłe kolory.




Phalaenopsis equestris

Na parapetach też się coś czasem dzieje, kwitnie Phalaenopsis equestris. Ma drobne, jasnofioletowe kwiatki, warżka jest brązowawa z jasnymi plamkami. Kwitnie co roku, długo, rozwija kwiatki sukcesywnie na łukowatych pędach, W tym roku ma trzy już kwitnące pędy i pokazał się jeszcze jeden.



czwartek, 21 lipca 2011

Hortensja 'Annabelle'

Hydrangea arborescens 'Annabelle' bujnie kwitnąca odmiana hortensji drzewkowatej. U mnie zakwita najwcześniej z wszystkich hortensji, z daleka widać jej kwiatowe kule. Najpierw zielonkawe, potem coraz bardziej białe, duże, obsypane drobniutkimi kwiatkami. Kwitnie co roku bez problemów.



środa, 20 lipca 2011

Wróbelki w piasku

Ptakom potrzebna jest kąpiel w piasku tak samo jak i w wodzie. Tu najpierw pokazał się jeden wróbel, za moment drugi, a za chwilę pozostałe. Narobiły jazgotu, wykąpały się w piasku, wyzbierały jakieś okruszki i poleciały dalej.





Liliowiec 'White Perfection'

Piękna odmiana P. Stamile z 1995r., ponoć najbielsza z 'białych' liliowców.  Kwiaty klasyczne, zawsze ładnie otwarte, z zieloną gardzielą i żółtawym środkiem, z niedużą falbanką. Ładnie wyglądają, rozjaśniają tamten zakątek ogrodu.


wtorek, 19 lipca 2011

Nalewka z mięty i melisy 2011

Pierwsza tegoroczna nalewka, wykorzystałam przepis podany przez marinika. Nalewka ma ładny jasnozielony kolor i chyba bardziej cytrynowo - melisowy niż miętowy zapach. Pewnie dlatego, że nalewkę zrobiłam z mięty cytrynowej. Dla mnie była za mocna, dodałam szklankę przegotowanej wody.
Bez etykietek, nie mam kiedy ich zrobić.



Przepis:
- spirytus – 0,5 l,
- cukier – 200 g,
- świeża mięta - duża garść
- świeża melisa – duża garść,
- cytryny – 2 szt,
- woda – 0,3 l + 0,25 l
Zalać miętę i melisę spirytusem rozcieńczonym 0,3 l wody. Macerować 2-3 dni (nie więcej, żeby nie zmieniło koloru z pięknego zielonego na brązowy).
Zioła wyjąć a w ich miejsce włożyć cytryny ze skórką, pokrojone w plastry.
Po tygodniu cytryny wyjąć i odcisnąć.
Dodać syrop sporządzony z 0,25 l wody i 200 g cukru.
Po kilku dniach przecedzić macerat przez filtr do kawy – dla uzyskania klarowności.
Odstawić dla dojrzewania – ile kto wytrzyma.

Zeuzera pyrina - Torzyśniad kasztanówka

Nie wiem dlaczego właśnie mój ogród wybrał sobie ten piękny motyl nocny na złożenie jajeczek. Może wiatr go zdmuchnął ze starej renklody, zwłaszcza, że on taki dość pokiereszowany był. Należy od do rodziny Cossidae - trociniarkowate. Larwy tego motyla żerują w korze drzew, mogą niszczyć drzewa. Dzisiaj już go nie było, może zajął się nim chodzący w pobliżu kos. Pierwszy raz miałam okazję fotografować motyla nocnego, do tego takiego puchatego :)


poniedziałek, 18 lipca 2011

Liliowce w deszczu...

...a właściwie już po... w porannym słońcu z kropelkami na płatkach wyglądały cudownie.






niedziela, 17 lipca 2011

Rusałka ceik

Wypatrzyła liliowce na różowej rabacie, usiadła na chwilę i odfrunęła. Fotografowałam liliowce gdy wróciła i usiadła mi na lewej dłoni, czułam jak łaskocze. Odsunęłam powoli rękę i udało mi się zrobić parę zdjęć :)





sobota, 16 lipca 2011

Liliowiec 'Joan Senior'

Następny z 'białych' liliowców. Stara odmiana z 1977r. o ładnych kremowo białych kwiatach. Ładnie się rozrasta, bujnie i długo kwitnie. Pięknie wygląda w ogrodzie.


piątek, 15 lipca 2011

Zakładki do książek

Jutro spotykam się z przyjaciółmi w nadmorskim ogrodzie. Postanowiłam zrobić im niespodziankę i przygotowałam dla wszystkich zakładki do książek. Wszyscy czytają i to dużo, mam nadzieję, że będą zadowoleni, zrobiłam takie w pastelowych kolorach i motywach by nie skakały do oczu gdy się otworzy książkę. W sieci widziałam takie z ładnym sznureczkiem z pędzelkiem, ale nie znalazłam gdzie się takie kupuje, może 'dekupażystki' mi podpowiedzą.

czwartek, 14 lipca 2011

Lilium LO 'Gizmo'

Piękny mieszaniec L. longiflorum i L. orientalnej.  Lilia o wydłużonych, bardzo dużych białych kwiatach z seledynowo żółtymi smugami na lekko pofalowanych płatkach. Ma ładne brązowe pylniki i pięknie pachnie. 'Dostana' w tym roku w Poznaniu na Zjeździe Miłośników Roślin Skalnych, dzięki wielkie :)